Visit

Our Team

Senior Staff


Headteacher
Emma Bell, MA, (Oxon) PGCE


Deputy Head
Alastair Horsford, BA QTS (Academic)


Assistant Head (Staff Development & EVC)
Anna Holliss, BA QTS MEd CMgr FCM


Head of Sixth Form
Yolanda Saunders, BA PGCE


Assistant Head (Pastoral, DSL)
Stephen Allen, MA (Cantab) MSci PGCE


Head of Year 7
Hannah Davidson, BA MA PGCE


Head of Year 8
Imogen Riley, BA (Oxon) PGCE


Head of Year 9
Lauren Berridge, BA PGDE


Head of Year 10
Amy Houghton-Barnes, BA MA, PhD PGdipED


Head of Year 11
Julia Childs, Dip BA MA

Teaching Staff


Stephen Allen, MA (Cantab) MSci PGCE – Head of Chemistry & DDSL


Ana Amador, BSc – Teacher of Science


Sarah Ashbolt, BA MA PGCE – Head of Psychology


Jennifer Ashton, BE ME – Teacher of Physical Education


Lara Basma, BSc MSc PCGE – Second Mathematics Teacher


Pauline Bath, BA PGCE – Teacher of History


Emma Bell, MA (Oxon) PGCE


Jonathan Bradley, BA PGCE – Head of Food & Nutrition & Head of Careers & Futures


Lauren Berridge, BE ME – Teacher of Physical Education


Suzie Brown, BA – Cookery


Mylène Chaudagne – Licence MA PGCE – Head of Modern Foreign Languages, Senior Teacher


Julia Childs, Dip BA MA – Teacher of English and Learning Development


Jessica Chorley, BMUS and PGCE – Director of Music


Josef Craven, BA MPhil PhD – Head of History and Head of Citizenship


Hannah Davidson, BA MA PGCE – Teacher of English


Fraser Dawson, BSc PGCE – Teacher of Chemistry


Timothy Fairhead, BA MA PGCE – Teacher of Religious Studies


Emily Ford, BA – Teacher of Art


Ioanna Georgiou, MSc MPhil QTS FIMA CMathTeach – Head of Mathematics, Senior Teacher, Head of Academic Enrichment and EPQ Coordinator


Lisa Hayat, MA PGCE – Head of History of Art


John Herriman, BEd – Head of Drama


Anna Holliss, BA QTS MEd CMgr FCM – Director of Sport


Alastair Horsford BA QTS – Deputy Head (Academic)


Amy Houghton-Barnes, BA MA, PhD PGdipED – Head of Religious Studies


Lucy Howard, BA MPhil PGCE – Teacher of Classics


Elena Jessup, BA (Oxon) MA MPhil – Head of Sanskrit


Warwick Jessup, BSc MA – Teacher of Sanskrit 


Rebecca Landon, BA, PGCert (NASENCO), PGCert Psychometric Testing, Assessment & Access Arrangements (CPT3A) – SENDCO


Jo Latif, BSc PGCE – Head of Science and Biology


Jane Mason, MA (Oxon) PGCE – Head of Classics, Head of Ethos and Meditation


Eileen McDonagh, BA PGCE – Teacher of Geography


Ann-Marie McIntyre, BA PGDip ED MA – Head of English


Nikita Mehta, BSc PGCE MA in Science Education – Teacher of Science


Julie Menon, Licence Maîtrise PGCE – Teacher of French


Christopher Prelogov, BSc Mathematics with Statistics and PGCE Secondary Mathematics – Teacher of Mathematics


Imogen Riley, BA (Oxon) PGCE – Head of Geography and Head of Outdoor Pursuits


Yolanda Saunders, BA PGCE – Teacher of Classics


Katie Swift, BA PGCE MA – Teacher of French Mrs Gordana Tarundzioska, BEd BSc – Teacher of Mathematics


David Treloar, BA PGDip – Head of Art


Sean Vertigan, Teacher of Business and Economics


Montserrat Wight-Rahona, BA QTS – Head of Spanish


Stuart Young, BSc QTS – Head of Physics and Head of ICT Strategy


Jun Zhao, PhD BSc of Computer Sciences MSc of Mathematics with Computer Sciences – Head of ICT


 

Support Staff


Katharine Boddy BA PGCE – Librarian


Viktoria Boyko BA – Art Technician


Alison Buchanan – Examinations Officer


Sandra Cousins RN RSCN – School Nurse


Carla Escoto Montero Lic Psic – Science Laboratory Assistant


Nuria Sole-Bonet MA – Assistant Librarian


Emily Walker, AMI Mont Dip ITEC Dip – Well-being Coach


 

Administrative Staff


Lisa Davenport – PA to Head


Abigail Davies BA – PA to Deputy Heads


Selina Joseph’s – School Secretary


Nabil Hamid – Sixth Form Administrator


Marva Lewis – Sixth Form Receptionist evening


Patricia Snowdon BPhil – Registrar


Antonietta Capasso IWFM – Estates Manager


Karl Graham – Caretaker


Dusan Jokic – Senior Caretaker


Vuk Matovic – Senior Caretaker


Alexander Groves – Caretaker


Kairon Millington – Caretaker


Nadia Bonomo Assoc CIPD BA – HR Manager


Claire Bullen – Credit Controller & School Fees Administrator


Océane Danezan BA – Marketing Executive


Freya Hunter BA – Events Manager


Davina Maroothynaden – Bursar


Sabrina Moutarde – Head of Marketing


William Wyatt – Chief Operating Officer


Nevena Khediri – Head of ICT


Matthew Scott – Data and SAAS Manager


Ty Collins – IT Infrastructure Manager


Ellie Mello BA MA – Development Manager


Isabelle Cooper – Development Assistant


 

Where next?